Mennyi ideig kell használni az UV-C lámpát?
Üdvözlöm! Mennyi ideig kell használni a lámpát a kellő fertőtlenítő hatás elérése érdekében?
Köszönöm érdeklődését.
Nagyon sok mindentől függ az, hogy mennyi ideig kell a germicid lámpát használni.
A lámpa UV-C intenzitása függ elsősorban a lámpa típusától (mérete, wattitása), másrészt a tárgytól való távolságától.
Minden egyes vírus, baktérium, gomba törzsnek más-más dózisigénye van, ezek között előfordulnak nagyságrendi különbségek. (legellenállóbbak a gombák, illetve azok spórái)
Az sem mellékes kérdés, hogy mekkora a fertőzöttség mértéke, hiszen a csírátlanítás fokát mindig úgy mérjük, hogy hány nagyságrendű csökkentés érhető el a telepszámban (hány LOG csökkenés a cfu-ban)
Tehát kérdéses a lámpa típusa, a helyiség mérete (ha helyiségről van szó), a szóban forgó kórokozó, illetve a fertőzöttség mértéke.
Nem mindegy tehát, hogy egy lakás szobájáról van-e szó, vagy egy általános orvosi rendelőről, vagy pl. egy tüdőgondozó helyiségeiről. Az orvosi rendelő esetében is más a helyzet egy általános nyári nap esetében, és más ilyenkor január-februárban, amikor sok vírusos beteg tartózkodik a helyiségben.
Ha egy orvosi rendelőről van szó, úgy szokták használni a lámpát, hogy éjszaka (pl. este 8-tól reggel 6-8-ig) van bekapcsolva és így nem kérdéses, hogy minden (a fény által elérhető helyen) teljes körű csírátlanítás érhető el.
Ha nem különösebb fertőzöttségről van szó, akkor elegendő lehet, ha időzítővel az éjszakai időszakban 2-3 órán keresztül működik a lámpa.
Mivel a sugárzás emberre veszélyes, nap közben (rendelés, vizsgálat, kezelés közben) nem lehet használni.
Léteznek olyan légtisztító készülékek, amikben szintén germicid lámpa működik, de, mivel ezek zárt készülékek, emberek mellett is használhatók folyamatosan.
Ezek használatával nap közben is folyamatosan karban lehet tartani a rendelő légterét.